Prywatny czy Państwowy Dom Opieki ?

Posyłając najbliższych do domu opieki często stajemy przed decyzją czy wybrać prywatną czy państwową placówkę. Jedni z nas kierują się dobrem osoby starszej, jeszcze inni stawiają na kwalifikacje personelu a dla innych istotną rolę pełni także cena. Jakie rozwiązanie będzie więc najlepsze?


Do Domów Seniora każdego dnia trafiają dziesiątki osób starszych, które przyjmowane są tu albo z inicjatywy potomstwa niemogącego poradzić sobie z opieką nad seniorem albo z własnej woli czując się samotnym, niepotrzebnym i opuszczonym przez najbliższych.


Na miejsce w państwowym domu opieki należy czekać często przez kilka lat. Osoby starsze mają zapewnioną profesjonalną opiekę, jednak wielu wybiera prywatne domy opieki. Dlaczego? Te placówki są wyposażone niejednokrotnie znacznie lepiej, niż te publiczne. Z racji wysokich opłat za miejsce w prywatnym domu seniora są one bardziej komfortowe, dogodne i dostosowane do potrzeb pensjonariuszy. Dodatkowym atutem jest to, że na miejsce w prywatnej placówce czeka się zazwyczaj kilka dni a załatwianie niezbędnych formalności jest znacznie mniej czasochłonne.


Zarówno w domach opieki publicznych jak i niepublicznych seniorzy mają zapewnione dobre warunki bytowe, są przez całą dobę pod opieką specjalistów medycznych a ich potrzeby zostają w 100% spełnione. Przy wyborze placówki kierujemy się również tym, jak bardzo są oddalone od naszego miejsca zamieszkania. Każdy pragnie, jak tylko jest to możliwe jak najczęściej odwiedzać najbliższych w domu spokojnej starości.


Pobyt w publicznym domu opieki wynosi zazwyczaj 70% emerytury seniora, a pozostałą część dopłaca rodzina bądź Państwo. Cena za miejsce w prywatnym domu spokojnej starości jest znacznie większa i często przekracza poziom 2000 zł/ miesiąc. Przy wyborze placówki warto kierować się na pierwszym miejscu jednak dobrem seniora, jego opinią i zdaniem w kwestii, który ośrodek zapewni mu najlepsze warunki.

Porady

Czy można uzyskać zwolnienie z opłat za pobyt seniora w domu opieki?
Opłaty za pobyt w domu seniora są ponoszone...
Jak wybrać Dom Opieki dla chorych na Alzheimera?
Na chorobę Alzheimera chorują głównie osoby starsze, które...
Dom seniora czy opiekunka?
Niestety życie często zmusza nas do podejmowania trudnych...
Jak założyć prywatny dom opieki?
Nie wiesz, od czego zacząć założenie prywatnego domu...