Dom seniora czy opiekunka?

Niestety życie często zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji. Co zrobić w sytuacji, kiedy bliska nam starsza osoba przestaje sobie radzić z obowiązkami dnia codziennego, a my nie jesteśmy w stanie się nią zająć?

 

Życie zawodowe, rozwój kariery, rodzina a nawet odległość uniemożliwia nam zapewnienie całodziennej opieki naszym rodzicom bądź dziadkom. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie naszych najbliższych w ręce profesjonalnych opiekunek lub domu seniora.

 

Na polskim rynku są dziesiątki placówek, które są w stanie zapewnić osobom starszym bardzo dobrą i całodobową opiekę medyczną, odpowiednie wyposażenie obiektu oraz mogą dostosować się do indywidualnych potrzeb i wymagań seniora. W domach spokojnej starości panuje rodzinna atmosfera, osoby starsze przebywają wśród osób w swoim wieku, mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Niestety dużą przeszkodą jest także cena, która nieraz przekracza parę tysięcy złotych w rozliczeniu miesięcznym. Domy starości są również źle kojarzone, osoby starsze uważają, że jeśli tam trafią zostaną zapomniani, odrzuceni i poczują się niepotrzebni swoim najbliższym.

 

Alternatywą dla domów spokojnej starości są również opiekunki, które zaopiekują się seniorem w jego domu, zadbają o podstawowe potrzeby i pomogą w razie jakichkolwiek problemów. Niestety rzadko która opiekunka oferuje całodobowe usługi, a jeśli jest to możliwe wówczas wiąże się to z zakwaterowaniem jej w mieszkaniu osoby starszej. Dla seniorów uniedogodnieniem może być także to, że zajmuje się nią osoba całkiem obca. Przy wyborze opiekunki warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie i kwalifikacje, przydatne przydadzą się także referencje i opinie poprzednich pracodawców.

Porady

Jak wybrać Dom Opieki dla chorych na Alzheimera?
Na chorobę Alzheimera chorują głównie osoby starsze, które...
Prywatny czy Państwowy Dom Opieki ?
Posyłając najbliższych do domu opieki często stajemy przed...
Czy można uzyskać zwolnienie z opłat za pobyt seniora w domu opieki?
Opłaty za pobyt w domu seniora są ponoszone...
Jak założyć prywatny dom opieki?
Nie wiesz, od czego zacząć założenie prywatnego domu...