Dom seniora czy opiekunka?

Niestety życie często zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji. Co zrobić w sytuacji, kiedy bliska nam starsza osoba przestaje sobie radzić z obowiązkami dnia codziennego, a my nie jesteśmy w stanie się nią zająć?

 

Życie zawodowe, rozwój kariery, rodzina a nawet odległość uniemożliwia nam zapewnienie całodziennej opieki naszym rodzicom bądź dziadkom. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie naszych najbliższych w ręce profesjonalnych opiekunek lub domu seniora.

 

Na polskim rynku są dziesiątki placówek, które są w stanie zapewnić osobom starszym bardzo dobrą i całodobową opiekę medyczną, odpowiednie wyposażenie obiektu oraz mogą dostosować się do indywidualnych potrzeb i wymagań seniora. W domach spokojnej starości panuje rodzinna atmosfera, osoby starsze przebywają wśród osób w swoim wieku, mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Niestety dużą przeszkodą jest także cena, która nieraz przekracza parę tysięcy złotych w rozliczeniu miesięcznym. Domy starości są również źle kojarzone, osoby starsze uważają, że jeśli tam trafią zostaną zapomniani, odrzuceni i poczują się niepotrzebni swoim najbliższym.

 

Alternatywą dla domów spokojnej starości są również opiekunki, które zaopiekują się seniorem w jego domu, zadbają o podstawowe potrzeby i pomogą w razie jakichkolwiek problemów. Niestety rzadko która opiekunka oferuje całodobowe usługi, a jeśli jest to możliwe wówczas wiąże się to z zakwaterowaniem jej w mieszkaniu osoby starszej. Dla seniorów uniedogodnieniem może być także to, że zajmuje się nią osoba całkiem obca. Przy wyborze opiekunki warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie i kwalifikacje, przydatne przydadzą się także referencje i opinie poprzednich pracodawców.

Porady

Prywatny czy Państwowy Dom Opieki ?
Posyłając najbliższych do domu opieki często stajemy przed...
Jak założyć prywatny dom opieki?
Nie wiesz, od czego zacząć założenie prywatnego domu...
Jak wybrać Dom Opieki dla chorych na Alzheimera?
Na chorobę Alzheimera chorują głównie osoby starsze, które...
Czy można uzyskać zwolnienie z opłat za pobyt seniora w domu opieki?
Opłaty za pobyt w domu seniora są ponoszone...